2111/2000. (V. 31.) Korm. határozat a Magyar-Ukrán Kisebbségi Vegyes Bizottság IX. ülésén elfogadott ajánlásokról

1. A Kormány jóváhagyólag tudomásul veszi a Magyar-Ukrán Kisebbségi Vegyes Bizottság 1999. december 16-17-én megtartott IX. ülésén elfogadott, a mellékletben közzétett ajánlásokat.

2. Az ajánlások egyes pontjainak végrehajtásával a Kormány a következõket bízza meg:

I. Az "I. Általános kérdések" szövegrész ajánlásainak

 

a) 1. pontja tekintetében:

Felelõs:

belügyminiszter
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás- és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára
igazságügyminiszter

Határidõ: folyamatos

 

b) 2. e) pontja tekintetében:

Felelõs: belügyminiszter
Határidõ: folyamatos

 

c) 6. pontja tekintetében:

Felelõs: pénzügyminiszter
belügyminiszter (az érintett miniszterek bevonásával)
Határidõ: folyamatos

 

d) 8. pontja tekintetében:

Felelõs:

igazságügyminiszter
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
pénzügyminiszter (az érintett miniszterek bevonásával)

Határidõ: folyamatos

 

e) 9. pontja tekintetében:

Felelõs:

igazságügyminiszter
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
pénzügyminiszter

Határidõ: folyamatos

 

f) 10. pontja tekintetében:

Felelõs: egészségügyi miniszter
Határidõ: folyamatos

 

g) 11. pontja tekintetében:

Felelõs:

földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
gazdasági miniszter
belügyminiszter
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás- és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára

Határidõ: folyamatos

 

h) 12. pontja tekintetében:

Felelõs:

PHARE program kormányzati koordinációjáért felelõs tárca nélküli miniszter
külügyminiszter

Határidõ: folyamatos

 

i) 13. pontja tekintetében:

Felelõs: belügyminiszter
Határidõ: folyamatos

 

j) 14. pontja tekintetében:

Felelõs: Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Határidõ: folyamatos

 

II. A "II. Az oktatás területén" szövegrész ajánlásainak

 

a) 1., 5.e), 6., 7., 8., 13., 14., 15. pontjai tekintetében:

Felelõs: oktatási miniszter
Határidõ: folyamatos

 

b) 9. pontja tekintetében:

Felelõs: Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Határidõ: folyamatos

 

III. A "III. A kultúra terüeltén" szövegrész ajánlásainak

 

a) 2., 4., 7., 8., 9. 10., 14., 15. pontjai tekintetében:

Felelõs: nemzeti kulturális örökség minisztere
Határidõ: folyamatos

 

b) 3. pontja tekintetében:

Felelõs: külügyminiszter
Határidõ: folyamatos

 

c) 11. pontja tekintetében:

Felelõs:

nemzeti kulturális örökség minisztere
közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter (a mûsorszórás technikai megvalósításának kérdésében)

Határidõ: folyamatos

 

3. Az ajánlások végrehajtásának pénzügyi forrása a felelõs minisztérium adott évi költségvetését terheli.

Felelõs: a 2. pont szerinti miniszterek
Határidõ: folyamatos

 

 

Melléklet a 2111/2000. (V. 31.) Korm. határozathoz

A Magyar-Ukrán Kisebbségi Vegyes Bizottság az 1999. december 16-17-én, Budapesten tartott ülésén az alábbi ajánlásokat tette a két ország Kormánya számára:

I. Általános kérdések

1. A Felek továbbra is tartózkodjanak olyan intézkedések megtételétõl, amelyek a nemzeti kisebbségek által lakott területek etnikai összetételének mesterséges, számukra hátrányos megváltoztatására irányulnak.

2. A megfelelõ folyamodványok benyújtása esetén az ukrán Fél a hatályos törvényekkel összhangban:

 

a) állítsa vissza azon kárpátaljai települések történelmi nevét, amelyek esetében ez még nem valósult meg;

 

b) kétnyelvû helységnév-megjelöléseket helyezzen el azokon a településeken, ahol a lakosság többsége magyar, és kétnyelvû közterületi feliratokat helyezzen el ott, ahol a magyarok tömbben élnek;

 

c) segítse elõ, hogy az útlevelek azon rovatában, amelyben latin betûkkel történik a bejegyzés, a magyar nemzetiségû ukrán állampolgárok nevét, a magyar helyesírást legjobban megközelítõ formában tüntessék fel;

 

d) a szavazólapok nyomtatásakor biztosítsa, hogy azok magyar nyelven kerüljenek kinyomtatásra;

 

e) a Felek érvényes törvényükkel összhangban támogassák kétnyelvû nyomtatványok készítését.

3. A magyar Fél vizsgálja meg annak a lehetõségét, hogy milyen formában biztosítható a személyi igazolványban szereplõ családi, utó- és atyai név ukrán nyelven történõ bejegyzése az ukrán nemzetiségû magyar állampolgárok személyi igazolványába, abban az esetben is, ha az illetõ állampolgár nem rendelkezik a két nyelven kiállított születési anyakönyvi kivonattal.

Vizsgálja meg továbbá annak lehetõségét, hogy ilyen kétnyelvû születési anyakönyvi kivonatot kaphasson az a gyermek, akinek a szülei ezt kérik.

4. A Vegyes Bizottság javasolja, hogy az Ukrajnában elfogadásra kerülõ új törvények a továbbiakban is biztosítsák a nemzeti kisebbségek nyelvének fejlesztését, szabad használatát és megõrzését.

5. Az ukrán Fél segítse elõ a nemzeti hovatartozásuk miatt meghurcolt személyek rehabilitálásáról szóló törvény elfogadását.

6. A Vegyes Bizottság támogatja a közös határ akadálymentes átlépésére irányuló megfelelõ intézkedéseket. Ezzel kapcsolatban javasolja:

 

a) a Felek támogassák a megfelelõ határátkelõhelyek infrastruktúrájának fejlesztését és új határátkelõhelyek biztosítását a magyar-ukrán határon;

 

b) a Felek segítsék elõ az egyszerûsített határátlépéshez szükséges korszerûsített okmányok bevezetését a határmenti régiók lakossága számára;

 

c) a Felek tegyenek lépéseket a nemzetközi szervezetek bevonása lehetõségeinek felkutatására a Beregszászt elkerülõ útszakasz megépítésének finanszírozásához, a Beregsurány-Luzsanka (Asztély) határátkelõhely további forgalombõvítése céljából.

7. Az ukrán hatóságok továbbra is tájékoztassák a lakosságot a zömükben magyarok lakta településeket érintõ gazdasági tervekrõl.

8. A Felek biztosítsák a szükséges anyagi és erkölcsi támogatást az Ukrajnában élõ magyar kisebbség és a Magyarországon élõ ukrán kisebbség minden társadalmi szervezetének. Az ukrajnai magyar társadalmi szervezetek a közüzemi díjak fizetésekor lehetõség szerint részesüljenek kedvezményben.

9. A magyar Fél tegye lehetõvé, hogy az Ukrán Országos Önkormányzat minden tekintetben megfelelõ ingatlanhoz jusson székháza számára.

10. Az ukrán Fél fejezze be a beregszászi kórház építését. A magyar Fél az elkészült kórház felszereléséhez humanitárius segély formájában járuljon hozzá.

11. A Felek támogassák a határmenti régiók közös gazdaságfejlesztési programjának elõkészítését. E programok elõkészítésébe vonják be az e térségekben élõ kisebbségek társadalmi szervezeteit.

Támogassák a határmenti régiók önkormányzatainak kulturális, kereskedelmi és gazdasági együttmûködését, tapasztalatcseréjét, a testvérfalu-, testvérvárosi kapcsolatokat, konferenciák, fórumok stb. szervezését, illetve bekapcsolódásukat a nemzetközi programokba.

12. A Felek között javaslattal fordulnak az Európai Unióhoz annak biztosítása érdekében, hogy Magyarországon és Ukrajna határmenti régióinak fejlesztése céljából felhasználhassák a PHARE és TACIS programok révén rendelkezésre álló eszközöket.

13. A Felek támogatják a Magyarország és Ukrajna közötti utazások új megállapodások szerinti szabályozását.

14. A Vegyes Bizottság javasolja, hogy a két ország illetékes kormányszervei közvéleményük folyamatos tájékoztatásával kölcsönösen lépjenek fel a kétoldalú kapcsolatokat, különösen a nemzeti kisebbségeket érintõ pontatlan, tendenciózus közlésekkel szemben.

II. Az oktatás területén

1. A Felek garantálják, hogy a nemzetiségi oktatás terén továbbra sem fogadnak el olyan szabályozásokat, amelyek szûkítenék a kisebbségek ez irányú jogait.

2. Az ukrán Fél megfelelõ végrehajtási utasítással, állandó jelleggel biztosítsa, hogy a kibocsátó 9. és 11. osztályokban a magyar nyelv és irodalom kötelezõ érettségi tantárgy legyen.

3. Az ukrán Fél megfelelõ végrehajtási utasítással, állandó jelleggel biztosítsa, hogy a magyar iskolák végzõs diákjai magyar nyelven felvételizhessenek Kárpátalja azon állami szak- és felsõoktatási intézményeibe, ahol ez a gyakorlat létezik.

4. A magyar-ukrán oktatási tárcák közötti együttmûködési munkaterv alapján a Magyarországon fenntartott 4 ukrán lektori hely (Budapest, Debrecen, Nyíregyháza, Szeged) ellentételezéseként az ukrán Fél szavatolja a magyar lektori hely folyamatos fenntartását az Ungvári Állami Egyetem Magyar Tanszékén.

5. Az ukrán Fél teremtse meg az ukrán nyelv megfelelõ szintû elsajátításához szükséges feltételeket a modern nyelvoktatási módszerek szerint a magyar tannyelvû iskolák diákjai számára, az ukrán nyelvi érettségi vizsga kötelezõ megtartása mellett. Ennek érdekében:

 

a) biztosítsa a magyar iskolák ukrán nyelvkönyvekkel, nyelvi segédletekkel való ellátását;

 

b) készítsen fel ukrán nyelvtanárokat a magyar iskolák számára. Keressék a lehetõséget a beregszászi Tanárképzõ Fõiskola bevonására;

 

c) vizsgálja meg a magyar tannyelvû iskolák ukrán nyelvtanári képzésének lehetõségét az ungvári Állami Egyetemen a kárpátaljai magyar nyelvû iskolákban végzett növendékeknek nyújtandó céltámogatás segítségével;

 

d) 2001-ben állami szinten rendezze meg a magyar tannyelvû iskolák tanulóinak megyei ukrán nyelvi tanulmányi versenyét;

 

e) a Felek nyújtsanak szakmai és anyagi segítséget magyar-ukrán, illetve ukrán-magyar szótárak kiadásához.

6. A Felek támogassák az ungvári Állami Egyetem természettudományi karain a magyar nyelvû alcsoportok intézményesítését.

7. A Felek támogassák a Kárpátaljai Magyar Tanárképzõ Fõiskola mûködését, hogy az intézmény 2001-ben sikeresen teljesíthesse az akkreditáció követelményeit. A magyar Fél továbbra is biztosítson szakmai és anyagi támogatást az oktatási intézmény mûködéséhez.

8. A magyar Fél segítse elõ ukrainisztikai tanszék megnyitásának lehetõségét a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen és a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen.

9. A magyar Fél támogassa a MUKE azon törekvését, hogy saját ukrainisztikai kutatóintézetet hozzon létre.

10. Az ukrán Fél - az érvényes jogszabályoknak megfelelõen - segítse elõ a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatás Közoktatási Fõosztálya mellett mûködõ Kárpátalja Nemzeti Kisebbségei Oktatási Intézményeinek Mûködését Koordináló Központ tevékenységét.

11. Az ukrán fél segítse elõ a magyar tannyelvû oktatás továbbfejlesztését Kárpátalján. Ennek érdekében:

 

a) tegyen lépéseket a kárpátaljai magyar tannyelvû oktatási intézmények épületgondjainak megoldása és felszereltségének fejlesztése érdekében (fejezze be a szernyei iskola és az ungvári Dayka Gábor Középiskola új épületét, végezze el a huszti, a tiszaújlaki és az iznyétei iskola épületének felújítását, építse fel a beregsomi iskolát),

 

b) a magyar tannyelvû iskolákban továbbra is tanulják a magyar történelmet és honismeretet az ukrán Oktatási Minisztérium által jóváhagyott tankönyvek alapján. Az említett tantárgyakat lehetõség szerint tegyék kötelezõvé ezekben az iskolákban;

 

c) a kátpátaljai magyar iskolák számára biztosítsa az oktatás-módszertani kiadványokat és tankönyveket;

 

d) ahol igény mutatkozik rá, járuljon hozzá a szakközépiskolákban magyar nyelvû csoportok alakításához;

 

e) biztosítsa a técsõi magyar tannyelvû líceum megnyitását;

 

f) segítse elõ magyar tannyelvû gimnázium megnyitását Ungváron.

12. Az ukrán Fél továbbra is támogassa a Kárpátaljai Megyei Pedagógus Továbbképzõ Intézet beregszászi fiókintézetének tevékenységét. Kárpátalja azon járásainak közoktatási osztályain, amely járásokban vannak magyar tannyelvû iskolák, továbbra is dolgozzanak magyar nyelvet és a nemzetiségi oktatás módszertanát ismerõ szakemberek.

13. Tantervi egyeztetések és a megfelelõ bizonyítványok megléte esetén a Felek ismerjék el egymás országaiban a pedagógus továbbképzést.

14. A magyar Fél igény esetén a jelentkezõk létszámától függetlenül, legalább negyedévenként tegye lehetõvé az ukrán nyelvvizsga letételét az akkreditált vizsgacentrumokban.

15. A Vegyes Bizottság aljánlja a Feleknek, hogy Magyarország és Ukrajna Oktatási Minisztériumai az ungvári Állami Egyetem részvételével vizsgálják felül az UÁE keretében mûködõ ungvári Hungarológiai Központ tevékenységérõl szóló új szerzõdés megkötésének szükségességét.

III. A kultúra területén

1. Az ukrán Fél támogassa a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház további mûködését. Ennek érdekében:

 

a) segítse elõ a színházépület tatarozásának befejezését;

 

b) keressen megoldást a színház színészeinek és mûszaki dolgozóinak lakásproblémájára.

2. A Felek vizsgálják meg a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház részvételének lehetõségét a 2000. évi színházi fesztiválon, valamint - a magyar közvéleménynek a nyugat-ukrán vezetõ színházak mûvészetével való megismertetése céljából - vizsgálják meg a csernovci Olga Kobiljanszka ukrán zenés drámai színház vagy a ternopoli Tarasz Sevcsenko ukrán zenés drámai színház magyarországi vendégszereplésének lehetõségét.

3. A Felek támogatják a vereckei emlékmû felállításával kapcsolatos kérdések megoldását 2000-ben, közös koncepció alapján, melyek egyeztetése a Vegyes Bizottság társelnökeinek feladata.

4. A Felek támogassák:

 

a) a MUKE rendezvényeit február 20-án, az ukrán kultúra napján;

 

b) I. András király felesége, Anasztázia emlékeit megörökítõ és a MUKE által kezdeményezett emléktábla elhelyezését a Tihanyi Apátság területén.

5. Az ukrán Fél biztosítsa az ukrajnai közmûvelõdési könyvtárak alapvetõ mûködési feltételeit.

 

a) A magyar Fél oldja meg az ungvári Megyei Könyvtár idegen nyelvû részlege, valamint a beregszászi Járási Könyvtár magyarországi köteles példányokkal való ellátását.

 

b) A magyar Fél továbbra is támogassa a kárpátaljai könyvtárak magyar nyelvû kiadványokkal, a kárpátaljai felsõoktatási és szakkönyvtárak szakkönyvekkel és szakfolyóiratokkal való ellátását az ungvári megyei könyvtár idegennyelvû részlege és a beregszászi járási könyvtár közremûködésével.

 

c) a magyar Fél segítse elõ a MUKE könyvtárának felszerelését.

6. Az ukrán Fél folytassa az egyházi (kultikus) ingatlanok egyházaknak való visszaszolgáltatását az ukrán jogszabályokkal összhangban. A magyar Fél lehetõsége szerint továbbra is támogassa a magyarországi ukrán közösség által létesítendõ kápolna megvalósítását.

7. A Felek folytassák az ukrajnai magyar nyelvû sajtó, illetve a magyarországi ukrán nyelvû sajtó anyagi támogatását.

8. A Felek tegyenek további közös lépéseket a munkácsi vár állagmegóvása és rekonstrukciója nemzetközi finanszírozási lehetõségeinek felkutatása érdekében. A magyar Fél segítse elõ a várban mûködõ történeti múzeum kiállítási tárgyakkal való ellátását.

9. A Felek támogassák:

 

a) a magyar kultúra napjainak ukrajnai és az ukrán kultúra napjainak magyarországi megrendezését;

 

b) a magyar filmek bemutatását és magyar filmnapok rendezését Ukrajnában, ezen belül Kárpátalján, és ukrán filmnapok rendezését Magyarországon.

10. A Felek járuljanak hozzá ukrán írók és költõk magyar nyelvû, illetve magyar írók és költõk ukrán nyelvû mûveit is tartalmazó antológiának kiadási költségeihez.

11. A Felek támogassák:

 

a) a kárpátaljai megyei televíziós és rádió társaság regionális programjainak sugárzását Kelet-Magyarországon;

 

b) a técsõi rádióátjátszó újbóli üzembe helyezését;

 

c) az MTV1 rahói átjátszóállomás útján történõ sugárzásának kérdésére való visszatérést, azt követõen, hogy a magyar Fél megoldja a sugárzással kapcsolatos szerzõi jogi problémákat;

 

d) a sárospataki Zemplén TV és Z rádió vételkörzetének kiszélesítését.

12. A magyar Fél támogassa ukrán nyelvû mûsorok sugárzását az MTV1 Rondó címû mûsorában.

13. Az ukrán Fél biztosítsa az ungvári Kárpáti Kiadó magyar szerkesztõsége és az ukrajnai magyar tannyelvû iskolák számára tevékenykedõ Ivivi Szvit Könyvkiadó szerkesztõsége munkája felújításának lehetõségét, és támogassa mûködésüket.

14. A magyar Fél alakítsa meg a két nép közös történelme fehér foltjainak feltárása érdekében létrehozandó történész bizottság magyar tagozatát.

15. A Felek segítsék elõ a kárpátaljai magyarok 1944-es elhurcolásával, az 1956-os magyarországi forradalom kárpátaljai vonatkozásaival és Kárpát-Ukrajna kikiáltásának 1938-39-es eseményeivel kapcsolatos kutatásokat. A Felek segítsék elõ az ukrán és a magyar kutatók zavartalan munkáját a magyarországi és ukrajnai levéltárakban.